ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

MAGDALENA WÓJCIAK, IRENEUSZ SOWA, WERONIKA WÓJCIAK, MAGDALENA ŻUK

Tytuł

Liofilizowane wytłoki z malin: bogate źródło polifenoli o działaniu przeciwutleniającym i ochronnym jako potencjalny dodatek do żywności funkcjonalnej

Streszczenie

Wprowadzenie. Malina (Rubus idaeus L.) ma duże znaczenie w przemyśle spożywczym. Wytłoki z malin, powszechnie uważane za odpad podczas przetwarzania owoców, są bogatym źródłem biologicznie aktywnych składników. Niniejsze badanie miało na celu ocenę szczegółowego profilu polifenoli w świeżych i liofilizowanych odpadach malin. Ponadto, zbadano potencjał tych pozostałości do ochrony normalnych ludzkich komórek nabłonka żołądka przed stresem oksydacyjnym wywołanym H2O2. Analizę jakościową i ilościową związków fenolowych przeprowadzono metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężoną ze spektrometrią mas (HPLC-MS). Oceniano żywotność komórek w oparciu o integralność błon lizosomów komórkowych (test czerwieni obojętnej NR) i aktywność dehydrogenazy mitochondrialnej (MTT). Oceniano również potencjał redukcyjny (FRAP) oraz zdolność do zmiatania wolnych rodników w teście DPPH i badaniach na komórkach ABC-HP021X na podstawie testu H2DCFDA.
Wyniki i wnioski. Stwierdzono, że ekstrakt z liofilizowanych wytłoków malinowych jest bogatym źródłem różnych związków polifenolowych, w tym elagotanin, epikatechiny i antocyjanów. Ekstrakt charakteryzował się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym i wykazywał działanie ochronne na komórki nabłonka ludzkiego żołądka przed cytotoksycznością indukowaną H2O2. Inkubacja komórek ekstraktami przed wywołaniem stresu oksydacyjnego osłabiała cytotoksyczność indukowaną H2O2 w sposób zależny od stężenia a przy stężeniu 250 μg/cm3 znosiła niekorzystne działanie H2O2. Dodatkowo ekstrakt w tym stężeniu przywracał status redoks w komórkach z indukowanym stresem oksydacyjnym i obniżał poziom ROS do wartości zbliżonych do kontroli. Można więc przypuszczać, że wytłoki malinowe mogą być wartościowym dodatkiem do żywności.

Słowa kluczowe

malina, polifenole, żywność funkcjonalna, działanie protekcyjne

Do pobrania