ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

IRYNA SIMONOVA, BOHDAN TSIZH, ULIANA DRACHUK, BOHDAN HALUKH, IRYNA BASARAB, HALYNA KOVAL, ROSTYSLAV VOLOSHYN, LIUDMYLA PESHUK

Tytuł

Wykorzystanie nowych rodzajów marynat na bazie surowców owocowych w technologii półproduktów króliczych

Streszczenie

Wprowadzenie. Mięso królicze cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów na całym świecie ze względu na jego doskonałe właściwości odżywcze, dobrze zbilansowany skład aminokwasowy, wysoką zawartość składników mineralnych i witamin. Jednym z etapów technologicznego przetwarzania półproduktów z mięsa króliczego jest proces technologiczny  marynowania, który zapewnia ukształtowanie niezbędnych właściwości technologicznych i konsumenckich surowców i produktów gotowych. Zastosowanie soku z kaliny i puree z rokitnika może być obiecującym źródłem surowców do marynowania półproduktów mięsnych.
Wyniki i wnioski. Wyprodukowano dwie próbki marynat: na bazie soku z kaliny i puree z rokitnika. Ustalono, że optymalna ilość soli stosowanej w marynacie wynosi 10 %, co zapewnia  produkcję dietetycznych wyrobów mięsnych o niskiej zawartości soli wynoszącej 2,2 %. Najbardziej korzystna dla wrażeń sensorycznych w marynatach będzie zawartość soku z klina wynosząca  20 % i puree z rokitnika – 30 %. Optymalny czas przechowywania mięsa króliczego w marynacie na bazie soku kaliny i puree z rokitnika to 12 dni, gdyż w tym czasie marynata najlepiej  oddziałuje na strukturę włókien mięsa, staje się ono miękkie i delikatne. Marynowanie półproduktów króliczych w tych marynatach zwiększa zdolność mięsa do wiązania wody, co zmniejsza  straty podczas obróbki cieplnej i wynoszą one 40,62 i 44,83 % (dzień 3), 39,34 i 42,78 % (dzień 9), 38,97 i 39,57 % (12 dzień).

Słowa kluczowe

marynaty, kalina, rokitnik zwyczajny, półprodukty, mięso królicze

Do pobrania