ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

ANNA PLATTA, ANNA MIKULEC, MONIKA RADZYMIŃSKA, GRZEGORZ SUWAŁA, MAREK ZBOROWSKI, MILLENA RUSZKOWSKA, MARCIN NOWICKI, PRZEMYSŁAW Ł. KOWALCZEWSKI

Tytuł

Owady jadalne jako potencjalny produkt służący osiągnięciu bezpieczeństwa żywnościowego. Część 1

Streszczenie

Wprowadzenie. Wykorzystanie owadów jadalnych jako źródła żywności dla ludzi stwarza liczne wyzwania demograficzne, środowiskowe, ekonomiczne i etyczne dla wielu społeczeństw. Konsumpcja żywności zawierającej w swoim składzie jadalne owady wymaga przede wszystkim jej akceptacji wśród konsumentów. Celem badania było ustalenie, czy postawy i intencje młodych konsumentów w Polsce (pokolenie Z) wobec żywności zawierającej w swoim składzie owady jadalne (świeże, mrożone, suszone, sproszkowane np. mączkę) mogą wpływać na troskę o  bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważony rozwoju środowiskowy na świecie. Badanie przeprowadzono za pomocą specjalnie zaprojektowanego kwestionariusza, w którym zamieszczono  stwierdzenia (15) zaadaptowane z publikacji naukowych innych autorów odnoszące się do: postaw wobec żywności z owadów (4), intencji zakupu żywności z owadów (4), gotowości do zapłaty  wyższej ceny za żywność zawierającą owady, której wytwarzanie uwzględnia dbałości o środowisko (1), troski o bezpieczeństwo żywnościowe (4) i zrównoważony rozwój środowiskowy (2 items).  Respondenci podczas badania wyrażali poziom aprobaty lub dezaprobaty wobec wszystkich zamieszczonych pozycji, posługując się 5-stopniową skalą Likerta.
Wyniki i dyskusja. Na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodych ludzi można stwierdzić, że akceptacja żywności zawierającej w swoim składzie owady jadalne, jako  rozwiązania lub wsparcia problemu globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, jest związana z postawami i intencjami spożywania i zakupu żywności zawierającej w swoim składzie  owady jadalne (świeże, mrożone, suszone, sproszkowane, np. mączki). Zrozumienie intencji młodych konsumentów do spożywania żywności zawierającej jadalne owady w połączeniu z ich  doświadczeniami z jadalnymi owadami jest najskuteczniejszym sposobem zachęcania konsumentów do kupowania i spożywania nowej żywności. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do  promowania zasadności produkcji nowej żywności zawierającej w swoim składzie jadalne owady.

Słowa kluczowe

zrównoważony rozwój, entomofagia, postawy wobec żywności i żywienia, intencja spożycia, pokolenie Z w Polsce

Do pobrania

Skip to content