Skip to content

ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

ROBERT GAJDA, MALGORZTA A. JAROSSOVÁ , EVA HANULAKOVÁ, RENATA B. PROKEINOVA

Tytuł

Poziom bezpieczeństwa żywnościowego oraz status socjo-ekonomiczny mogą różnicować wybór miejsca zakupu żywności przez starsze kobiety z regionu górnośląskiego

Streszczenie

Wprowadzenie. Czynniki ekonomiczne, społeczne oraz związane z bezpieczeństwem żywnościowym warunkują możliwości nabywcze konsumentów, co w dużym stopniu wpływa na wybór miejsc zakupu żywności. Celem pracy była ocena związku między poziomem bezpieczeństwa żywnościowego, statusem socjo-ekonomicznym a częstością korzystania z różnych form handlu  detalicznego żywności. Badanie przekrojowe z użyciem wywiadów bezpośrednich przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2024 roku wśród 209 kobiet w wieku 60 lat i więcej z województwa śląskiego. Do oceny poziomu bezpieczeństwa żywnościowego wykorzystano skalę HFSS, zaś do oceny częstości korzystania z różnych form handlu detalicznego żywności wykorzystano skalę FFR-FU. Cechy demograficzne i społeczne oceniono na podstawie pytań dotyczących wieku, miejsca zamieszkania i wykształcenia. Statut socjo-ekonomiczny obliczono na podstawie pytań dotyczących samooceny sytuacji materialnej, wsparcia finansowego, aktywności społecznej i relacji rodzinnych. Do oceny związku między poziomem bezpieczeństwa żywnościowego, statusem socjo-ekonomicznym a częstością korzystania z różnych form handlu detalicznego żywności wykorzystano hierarchiczną klasyfikację zmiennych metodą Warda oraz regresję logistyczną.
Wyniki i wnioski. Respondentki co najmniej raz w tygodniu korzystały zazwyczaj z dyskontów, następnie z małych sklepów osiedlowych i sieciowych, w mniejszym stopniu z super- i hipermarketów. Handel elektroniczny i mobilny nie był powszechny. Kobiety charakteryzujące się wysokim poziomem bezpieczeństwa żywnościowego oraz wysokim statusem socjo-ekonomicznym częściej korzystały z małych sklepów osiedlowych i sieciowych oraz z handlu elektronicznego i mobilnego. Częste korzystanie z dyskontów, super- i hipermarketów było determinowane marginalnym i niskim poziomem bezpieczeństwa żywnościowego oraz średnim i niskim statusem socjo-ekonomicznym. Badanie wykazało, że bezpieczeństwo żywnościowe oraz sytuacja ekonomiczna i społeczna starszych kobiet determinuje wybór ich miejsca zakupu żywności.

Słowa kluczowe

bezpieczeństwo żywnościowe, status socjo-ekonomiczny, sprzedaż detaliczna żywności, kobiety, osoby starsze

Do pobrania