ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

ALEKSANDRA MAZURKIEWICZ, JOANNA MRÓZ, MONIKA MAĆKÓW, EWA RACZKOWSKA, MARTA HABÁNOVÁ, ROBERT GAJDA

Tytuł

Wybrane cechy socjodemograficzne i stan odżywienia - różnice w wiedzy na temat diety propłodnościowej w grupie osób w wieku reprodukcyjnym - badanie pilotażowe

Streszczenie

Wprowadzenie. Płodność mężczyzn oraz kobiet jest przedmiotem wielu badań naukowych. Brakuje jednak analiz dotyczących wpływu czynników takich jak m.in. płeć, stan odżywienia, miejsce zamieszkania i status związku na poziom wiedzy żywieniowej w odniesieniu do diety propłodnościowej wśród osób w wieku rozrodczym. Celem badania było zatem zidentyfikowanie różnic w poziomie wiedzy żywieniowej wśród kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 37 lat w oparciu o powyższe czynniki. Głównym narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety do samodzielnego wypełnienia, udostępniony 209 respondentom za pośrednictwem sieci społecznościowych. Respondenci zostali dobrani celowo, a ich udział w badaniu był anonimowy i dobrowolny. Do oceny wiedzy żywieniowej respondentów stworzono autorski indeks, który obejmował cztery poziomy wiedzy: niedostateczny, dostateczny, dobry i bardzo dobry. Do identyfikacji różnic w poziomie wiedzy żywieniowej w oparciu o wybrane czynniki wykorzystano analizę regresji logistycznej. Ponadto zastosowano hierarchiczną klasyfikację zmiennych metodą Warda.
Wyniki i wnioski. Zarejestrowano głównie niedostateczny poziom wiedzy żywieniowej wśród badanych (70,81 %). Poziom wiedzy był wyższy wśród osób o wykształceniu wyższym (p = 0.005). Z kolei osoby będące w przedziale wiekowym 26 ÷ 37 lat częściej udzielały prawidłowych odpowiedzi. Wyniki badań własnych mogą stanowić ważny punkt odniesienia dla przyszłych analiz. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone badanie miało charakter pilotażowy. Tym samym uzyskanych wyników nie można traktować jako kompleksowego odniesienia w stosunku do całej populacji, co niewątpliwie stanowi ograniczenie badania. Należy więc w dalszym ciągu aktualizować dane, w tym istotnym obszarze zdrowia publicznego.

Słowa kluczowe

dieta propłodnościowa, wiedza żywieniowa, płeć, stan odżywienia, czynniki socjodemograficzne

Do pobrania

Skip to content