ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Żywność. NAUKA. Technologia. Jakość

Żywność. Nauka. TECHNOLOGIA. Jakość

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ

Żywność. Nauka. Technologia. JAKOŚĆ ISSN (wersja drukowana)

Autorzy

ANNA PLATTA, MAGDALENA KOSZYŃSKA, AGNIESZKA ŻUKOWSKA, ANNA MIKULEC

Tytuł

Zachowania zdrowotne dzieci z terenów wiejskich powiatu elbląskiego (w Polsce) na przykładzie spożycia tłuszczów: studia pilotażowe

Streszczenie

Wprowadzenie. Zachowania zdrowotne stanowią jeden z najważniejszych czynników determinujących zdrowie człowieka. Wraz z postępem cywilizacyjnym styl życia osób dorosłych, dzieci i młodzieży zmienia się i ma swoje konsekwencje również w odniesieniu do zdrowia poszczególnych grup populacyjnych. Stąd też wiedza o żywieniu człowieka i czynnikach związanych ze stylem życia, które wpływają na zdrowie człowieka, także podlega ciągłym zmianom. Celem badań była ocena wybranych zachowań zdrowotnych na przykładzie oceny częstości spożycia żywności stanowiącej źródło nasyconych kwasów tłuszczowych przez dzieci z terenów wiejskich. Metodą częstości spożycia żywności oceniono jeden z aspektów zachowań zdrowotnych jakim jest spożycie tłuszczów jako miernika spożywania żywności niesprzyjającej zdrowiu, zwłaszcza w przypadku jej nadkonsumpcji. W ocenie wykorzystano zwalidowany kwestionariusz przesiewowy Block do oceny spożycia tłuszczów (Block Screening Questionnaire for Fat Intake – BSQF).
Wyniki i wnioski. Badana grupa dzieci z terenów wiejskich powiatu elbląskiego (w Polsce) wykazy-wała przeciętny poziom zachowań zdrowotnych na przykładzie spożycie tłuszczów. Dalsze prowadzenie badań monitorujących prozdrowotne postawy i zachowania dzieci z terenów wiejskich jest użyteczne i zasadne ze względu na diagnozę czy konieczne jest podejmowanie działań propagujących kształtowanie postaw i hierarchii wartości zdrowotnych. W świetle wyzwań Celów Zrównoważonego Rozwoju (CZR) ważne są potrzeby i trendy o charakterze hedonistycznym, m.in. łączące się z kwestią zapewnienia zdrowia i większej dbałości o kondycję psychiczną i fizyczną dzieci i osób dorosłych (rodziny).

Słowa kluczowe

dzieci, zachowania zdrowotne, zrównoważony rozwój, tłuszcze

Do pobrania